2018 Summer Math Camp

Our Baa Hózhó Summer Camp will take place July 9 – 20, 2018.

This camp is for students in grades 6 – 12.
Send an email to navajomath@gmail.com if you have questions.

Applications are now closed.

2018 camp schedule:

Monday, July 9

8:00 – 8:30 – Breakfast
8:30 – 9:30 – Introduction
9:30-9:45 – Orientation
9:45 – 10:30 – Light up name tags
10:30-12:00 – Math Session 1:
     Team 1 – Dave Auckly/Greg Chambers: Puzzle Shop
     Team 2 – Pam Smith: Pyramid Puzzles
12:00-12:40 – Lunch
12:40-1:40 – Physical Activity = Basketball
1:45-3:15 – Math Session 2:
     Team 1 – Pam Smith: Pyramid Puzzles
     Team 2 – Dave Auckly/Greg Chambers: Puzzle Shop
3:15- 4:00 – Puzzles, Brain teasers, and Math Wrangle Problems

Tuesday, July 10

8:00- light breakfast
8:30 – Leave for Chuska Mountain Camp: Volleyball, hike, puzzles, flashlight hide and seek, capture the flag…
     Camping out all day and night

Wednesday, July 11

7:00 – 10:00 – Light breakfast/Return from the campout
10:00 – 12:00 Math Festival
12:00 – 12:40 Lunch
12:40 – 1:40 Cultural activity
1:45 – 3:15 Reverse Engineering with Will Baldwin and Laverne Bitsie-Baldwin
3:15- 4:00 – Puzzles, Brain teasers, and Math Wrangle Problems
4:00 – students leave the camp

Thursday, July 12

8:00-9:00 – light breakfast; games and problem solving and wrangle work!
9:00-10:30 – Math Session 1:
     Team 1 – Dave Auckly/Greg Chambers: Cutting Watermellon
     Team 2 – Pam Smith: Pancake Problems
10:45-11:45 – Physical Activity: Be the sheep
12:00-1:00 – Lunch
1:00-1:40 – Cultural Activity: Math and signifince of Hogans
1:45-3:15 – Math Session 2:
     Team 1: Pam Smith: Pancake Problems
     Team 2: Dave Auckly/Greg Chambers: Cutting Watermellon
3:15-4:00 – Puzzles, Brain Teasers, and Math Wrangle problems
4:00 – students leave the camp

Friday, July 13

8:00-9:00 – light breakfast; games and problem solving and wrangle work!
9:00-10:15 – Math Wrangle preparation
10:15-12:00 – Math Wrangle
12:00-1:00 – Lunch
1:00-1:45 – Cultural and/or physical activity
2:00-3:00 – Guest speaker lecture – Aaron Thomas
3:00-4:00 – guest speaker round-table discussion
4:00 – students leave the camp

5:00 – Staff Talking Circle / Potluck.

Monday, July 16

8:00-9:00 – light breakfast; games and problem solving and wrangle work!
9:00-10:30 – Math Session 1:
     Team 1 – Marilyn and Bob Howard
     Team 2 – Amanda Serenevy
10:45-11:45 – Cultural Activity
12:00-12:45 – Lunch
12:45-1:00 – Student Evaluations
1:00-1:40 – Physical Activity
1:45-3:15 – Math Session 2:
     Team 1: Amanda Serenevy
     Team 2: Marilyn and Bob Howard
3:15-4:00 – Student Talking Circle
4:00 – students leave the camp

Tuesday, July 17

8:00-9:00 – light breakfast; games and problem solving and wrangle work!
9:00-10:30 – Math Session 1:
     Team 1 – Amanda Serenevy
     Team 2 – Will Baldwin and Laverne Bitsie-Baldwin Robotics 2
10:45-11:45 – Cultural Activity
12:00-1:00 – Lunch
1:00-1:40 – Physical Activity
1:45-3:15 – Math Session 2:
     Team 1: Will Baldwin and Laverne Bitsie-Baldwin Robotics 2
     Team 2: Amanda Serenevy
3:15-4:00 – Puzzles, Brain Teasers, and Math Wrangle problems
4:00 – students leave the camp

Wednesday, July 18

8:00-9:00 – light breakfast; games and problem solving and wrangle work!
9:00-10:30 – Math Session 1:
     Team 1 – Marilyn and Bob Howard
     Team 2 – Amanda Serenevy
10:45-11:45 – Cultural Activity
12:00-1:00 – Lunch
1:00-1:40 – Physical Activity
1:45-3:15 – Math Session 2:
     Team 1: Amanda Serenevy
     Team 2: Marilyn and Bob Howard
3:15-4:00 – Puzzles, Brain Teasers, and Math Wrangle problems
4:00 – students leave the camp

Thursday, July 19

8:00-9:00 – light breakfast; games and problem solving and wrangle work!
9:00-10:30 – Math Session 1:
     Team 1 – Marilyn and Bob Howard
     Team 2 – Amanda Serenevy
10:45-11:45 – Robot Challenge
12:00-1:00 – Lunch
1:00-1:40 – Physical Activity
1:45-3:15 – Math Session 2:
     Team 1: Amanda Serenevy
     Team 2: Marilyn and Bob Howard
3:15-4:00 – Puzzles, Brain Teasers, and Math Wrangle problems
4:00 – students leave the camp

Friday, July 20

8:00-9:00 – light breakfast; games and problem solving and wrangle work!
9:00-10:30 – Math Wrangle preparation
10:30-12:00 – Math Wrangle
12:00-1:00 – Lunch
1:00-1:30 – Physical activity
1:30-3:00 – Guest speaker lecture/panel – Robin Hammond, Marcus Denetdale, and Tirupalavanam Ganesh
3:00-4:00 – Graduation ceremony